Blokady nerwowe

O metodzie

Blokady nerwowe w wyspecjalizowanych ośrodkach leczących bóle głowy są częstą metodą leczenia doraźnego bólów głowy oraz krótkoterminowego leczenia profilaktycznego. Są one stosowane również w celach diagnostycznych. Blokady nerwowe niemalże całkowicie pozbawione są ogólnych działań niepożądanych. Dlatego są szeroko stosowane u pacjentów z przeciwwskazaniami do leków  doustnych (np. z uwagi na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy), u kobiet w ciąży, u kobiet karmiących piersią, u dzieci, osób starszych, po udarze mózgu oraz u przeciwników doustnych środków farmakologicznych.

Efekt przeciwbólowy po blokadach nerwów obwodowych jest często natychmiastowy i długotrwały zapewniając częściowe lub całkowite ustąpienie bólu. Ich czas działania to kilka tygodni do nawet kilku miesięcy. Ten długotrwały efekt wiąże się z centralną modulacją bólu przez leki stosowane w blokadzie.

Skuteczność blokad nerwów obwodowych najlepiej udokumentowana została w klasterowych bólach głowy, jak również w migrenie, neuralgii nerwu trójdzielnego, neuralgii nerwu potylicznego, w nowym codziennym przetrwałym bólu głowy i innych bólach głowy i twarzy. Blokady wykorzystywane są również do przerywania stanu migrenowego i bólu głowy po punkcji lędźwiowej. W klasterowym bólu głowy blokady mogą przerwać okres klasterowy lub zmniejszyć częstość bólów w klasterze.

Ilość blokad oraz przerwy pomiędzy blokadami dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta i zależy od efektu klinicznego i rodzaju bólu głowy.

Zaletą blokad nerwowych jest zmniejszenie spożycia doraźnych leków przeciwbólowych.

 

Wskazania

- Migrena epizodyczna

- Migrena przewlekła

- Klasterowe bóle głowy

- Atypowe bóle głowy

- Neuralgia nerwu trójdzielnego

- Niespecyficzne bóle twarzy

- Popunkcyjny ból głowy

- Ciągły połowiczy ból głowy

- Nowy codzienny ból głowy

 

Przeciwwskazania

Spośród przeciwwskazań do blokad nerwów obwodowych należy wymienić:

- tocząca się infekcja, krwiak lub guz w miejscu iniekcji

- stany lub choroby przebiegające z wydłużonym czasem krwawienia (antykoagulacja np. stosowanie Acenokumarolu, idiopatyczna małopłytkowość plamista)

- uczulenie na leki stosowane do blokad