Klasterowe bóle głowy


Jest to jeden z najsilniejszych rodzajów bólu głowy znanych człowiekowi. Ataki klasterowego bólu trwają zwykle 15 min do 180 min, są najczęściej jednostronne, dotyczą okolicy czołowej, nadoczodołowej lub skroniowej, towarzyszy im łzawienie, uczucia zatkanego nosa, opadnięcie lub obrzęk powieki, zaczerwienienie twarzy i inne. Ból pojawia się klasterami, tzn. nawraca okresowo (np. zawsze na jesień lub na wiosnę) i wtedy pojawia się wielokrotnie w ciągu dnia. Blokady zwojów skrzydłowo-podniebiennych oraz blokady nerwów obwodowych mają udokumentowaną skuteczność w przerywaniu/ łagodzeniu okresów z klasterowym bólem głowy.
Ból ten uważany jest za najsilniejszy rodzaj bólu znany człowiekowi. W przeszłości funkcjonował pod nazwami: m.in. ból głowy typu Hortona, neuralgia rzęskowa, histaminowy ból głowy.
Aby przerwać klaster najlepiej stosować terapię skojarzoną, którą dobieramy indywidualnie każdemu pacjentowi. Mamy również nowoczesne urządzenie przerywające ból klasterowy o działaniu doraźnym i profilaktycznym, które wypożyczamy pacjentom. Urządzenie zarejestrowane jest do leczenia klasterowego bólu głowy w USA i w niektórych krajach Europy, jak dotąd jeszcze nie dostępne w Polsce.