Leczenie

Skuteczność wybranych metod leczenia bólów głowy w migrenie przewlekłej:


 

Toksyna botulinowa

 

Blokady nerwowe

 

Blokady zwojów skrzydłowo-podniebiennych

 

Farmakoterapia

 

Toksyna botulinowa

O metodzie

Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem, wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum. W medycynie stosowana jest od wielu lat. Początkowo używana była w leczeniu dystonii, spastyczności, zeza, kurczu powiek, nietrzymania moczu jak również w medycynie estetycznej. W klinikach leczenia bólów głowy na całym świecie używana jest w leczeniu migreny przewlekłej, uciążliwej i długotrwałej formie bólów głowy o dużej częstości, gdzie zwyczajowo stosowane leki na ból głowy nie pomagają, lub pomagają niedostatecznie.

Leczenie tego rodzaju bólu głowy za pomocą toksyny botulinowej jest metodą nowoczesną. Obecnie leczenie toksyną botulinową uznawane jest przez przedstawicieli Amerykańskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Toksyna botulinowa jest pierwszą zatwierdzoną przez FDA (Food and Drug Administration) metodą leczenia migreny przewlekłej. Leczenie toksyną botulinową uznawane jest za leczenie bezpieczne oraz w dużej mierze pozbawione ogólnych działań niepożądanych (lek działa miejscowo). Lek zaczyna działać po około 2-3 dniach od jego podania osiągając szczyt działania po około 14 dniach. Działanie leku utrzymuje się przez około 12 tygodni. Po tym czasie należy powtórzyć kurację. Badania pokazują, iż po trzech cyklach leczniczych toksyna botulinowa wykazuje znacznie silniejsze działanie hamujące powstawanie bólu w porównaniu do pierwszego cyklu iniekcji. Cały zabieg trwa kilka minut, po jego wykonaniu można wykonywać wszelkie czynności życia codziennego, w tym można prowadzić samochód.

Poprawę notuję się u trzech czwartych pacjentów. Pacjenci obserwują zmniejszenie liczby dni w miesiącu z bólem głowy oraz wyraźny spadek natężenia bólu. Warto podkreślić, iż jest to metoda profilaktyczna, tzn. hamująca powstawanie migreny w przeciwieństwie do większości doustnych leków przeciwbólowych działających objawowo, to znaczy już na rozwinięty ból migrenowy. Liczne badania pokazują, iż toksyna botulinowa poprawia jakość życia pacjentów z migreną.


WAŻNE: Gabinety medycyny estetycznej, które ogłaszają iż oferują „leczenie migreny” stosują kilka (6-8) razy mniejsze dawki toksyny botulinowej niż mówią zalecenia neurologiczne dotyczące leczenia migreny przewlekłej. Jest to niezgodne ze standardami neurologicznymi i jest to leczenie nieskuteczne.

Bardzo ważną kwestią jest fakt, aby lekarz wykonujący ten rodzaj leczenia był lekarzem certyfikowanym w leczeniu migreny przewlekłej za pomocą toksyny botulinowej. Pacjent musi również przejść kwalifikację lekarza neurologa, aby nie przeoczyć poważnych chorób neurologicznych mogących przebiegać pod maską migrenowych bólów głowy.

 

Wskazania

Profilaktyka migreny przewlekłej

 

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kompleks neurotoksyny Clostridium botulinum typu A lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w ulotce produktu, zakażenie w miejscu, w którym ma być podany.

 

Mechanizm działania toksyny botulinowej na migrenę przewlekłą

Blokady nerwowe

O metodzie

Blokady nerwowe w wyspecjalizowanych ośrodkach leczących bóle głowy są częstą metodą leczenia doraźnego bólów głowy oraz krótkoterminowego leczenia profilaktycznego. Są one stosowane również w celach diagnostycznych. Blokady nerwowe niemalże całkowicie pozbawione są ogólnych działań niepożądanych. Dlatego są szeroko stosowane u pacjentów z przeciwwskazaniami do leków  doustnych (np. z uwagi na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy), u kobiet w ciąży, u kobiet karmiących piersią, u dzieci, osób starszych, po udarze mózgu oraz u przeciwników doustnych środków farmakologicznych.

Efekt przeciwbólowy po blokadach nerwów obwodowych jest często natychmiastowy i długotrwały zapewniając częściowe lub całkowite ustąpienie bólu. Ich czas działania to kilka tygodni do nawet kilku miesięcy. Ten długotrwały efekt wiąże się z centralną modulacją bólu przez leki stosowane w blokadzie.

Skuteczność blokad nerwów obwodowych najlepiej udokumentowana została w klasterowych bólach głowy, jak również w migrenie, neuralgii nerwu trójdzielnego, neuralgii nerwu potylicznego, w nowym codziennym przetrwałym bólu głowy i innych bólach głowy i twarzy. Blokady wykorzystywane są również do przerywania stanu migrenowego i bólu głowy po punkcji lędźwiowej. W klasterowym bólu głowy blokady mogą przerwać okres klasterowy lub zmniejszyć częstość bólów w klasterze.

Ilość blokad oraz przerwy pomiędzy blokadami dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta i zależy od efektu klinicznego i rodzaju bólu głowy.

Zaletą blokad nerwowych jest zmniejszenie spożycia doraźnych leków przeciwbólowych.

 

Wskazania

- Migrena epizodyczna

- Migrena przewlekła

- Klasterowe bóle głowy

- Atypowe bóle głowy

- Neuralgia nerwu trójdzielnego

- Niespecyficzne bóle twarzy

- Popunkcyjny ból głowy

- Ciągły połowiczy ból głowy

- Nowy codzienny ból głowy

 

Przeciwwskazania

Spośród przeciwwskazań do blokad nerwów obwodowych należy wymienić:

- tocząca się infekcja, krwiak lub guz w miejscu iniekcji

- stany lub choroby przebiegające z wydłużonym czasem krwawienia (antykoagulacja np. stosowanie Acenokumarolu, idiopatyczna małopłytkowość plamista)

- uczulenie na leki stosowane do blokad

 

Blokady zwojów skrzydłowo-podniebiennych

O metodzie

Informujemy, że od marca 2015 roku w naszej Klinice wykonywane są blokady zwojów skrzydłowo-podniebiennych. Jest to metoda bezpieczna, nieinwazyjna, szeroko stosowana w specjalistycznych Klinikach Leczenia Bólów Głowy na całym świecie. Jest ona stosowana do leczenia wielu rodzajów bólów twarzy i głowy, m.in. migreny, klasterowych bólów głowy, neuralgii nerwu trójdzielnego, bólów stawów skroniowo-żuchwowych, atypowych bólów twarzy, podniebienia, popunkcyjnego bólu głowy, ciągłego połowiczego bólu głowy, innych rodzajów bólów głowy i twarzy. Największą skuteczność odnotowuje się w klasterowych bólach głowy oraz w migrenie. Są one stosowane jako leczenie doraźne do przerywania długotrwałego bólu oraz profilaktyczne. Procedura wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym. Czas działania blokad to najczęściej kilka tygodni do kilku miesięcy. W wybranych rodzajach bólów głowy celowe jest powtórzenie blokad 3-6 razy w określonych odstępach czasu. Z uwagi na miejscowe działanie i brak ogólnych działań niepożądanych często stosuje sie je u dzieci, u kobiet w ciąży, u osób starszych, oraz u osób z owrzodzeniami żołądka, u których stosowanie doustnych leków przeciwbólowych jest przeciwwskazane.

Wskazania

- Migrena epizodyczna

- Migrena przewlekła

- Klasterowe bóle głowy

- Neuralgia nerwu trójdzielnego

- Neuralgia nerwu podjęzykowego

- Bóle stawów skroniowo-żuchwowych

- Atypowe bóle głowy

- Bóle twarzy

- Popunkcyjny ból głowy

- Ciągły połowiczy ból głowy

- Nowy codzienny ból głowy

 

Przeciwwskazania

Przyjmowanie antykoagulantów (Acenokumarol) z uwagi na ryzyko długotrwałego krwawienia w przypadku zranienia błon śluzowych nosa, uczulenie na lignokainę, owrzodzenia w obrębie jamy nosowej, infekcja, krwiak lub guz w obrębie przewodu nosowego.

 

Inne metody

Powyżej wymieniono jedynie najważniejsze metody leczenia bólów głowy. Pozostałe metody omawiane są na pierwszej wizycie z pacjentem zgodnie ze standardami leczenia danego rodzaju bólu głowy. Leczenie dobierane zawsze indywidualnie do choroby pacjenta, z uwzględnieniem schorzeń towarzyszących oraz leków które przyjmuje oraz wedle potrzeb pacjenta. Celem jest poprawa jakości życia związana ze stopniowym łagodzeniem bólu głowy.