Toksyna botulinowa

O metodzie

Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem, wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum. W medycynie stosowana jest od wielu lat. Początkowo używana była w leczeniu dystonii, spastyczności, zeza, kurczu powiek, nietrzymania moczu jak również w medycynie estetycznej. W klinikach leczenia bólów głowy na całym świecie używana jest w leczeniu migreny przewlekłej, uciążliwej i długotrwałej formie bólów głowy o dużej częstości, gdzie zwyczajowo stosowane leki na ból głowy nie pomagają, lub pomagają niedostatecznie.

Leczenie tego rodzaju bólu głowy za pomocą toksyny botulinowej jest metodą nowoczesną. Obecnie leczenie toksyną botulinową uznawane jest przez przedstawicieli Amerykańskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Toksyna botulinowa jest pierwszą zatwierdzoną przez FDA (Food and Drug Administration) metodą leczenia migreny przewlekłej. Leczenie toksyną botulinową uznawane jest za leczenie bezpieczne oraz w dużej mierze pozbawione ogólnych działań niepożądanych (lek działa miejscowo). Lek zaczyna działać po około 2-3 dniach od jego podania osiągając szczyt działania po około 14 dniach. Działanie leku utrzymuje się przez około 12 tygodni. Po tym czasie należy powtórzyć kurację. Badania pokazują, iż po trzech cyklach leczniczych toksyna botulinowa wykazuje znacznie silniejsze działanie hamujące powstawanie bólu w porównaniu do pierwszego cyklu iniekcji. Cały zabieg trwa kilka minut, po jego wykonaniu można wykonywać wszelkie czynności życia codziennego, w tym można prowadzić samochód.

Poprawę notuję się u trzech czwartych pacjentów. Pacjenci obserwują zmniejszenie liczby dni w miesiącu z bólem głowy oraz wyraźny spadek natężenia bólu. Warto podkreślić, iż jest to metoda profilaktyczna, tzn. hamująca powstawanie migreny w przeciwieństwie do większości doustnych leków przeciwbólowych działających objawowo, to znaczy już na rozwinięty ból migrenowy. Liczne badania pokazują, iż toksyna botulinowa poprawia jakość życia pacjentów z migreną.


WAŻNE: Gabinety medycyny estetycznej, które ogłaszają iż oferują „leczenie migreny” stosują kilka (6-8) razy mniejsze dawki toksyny botulinowej niż mówią zalecenia neurologiczne dotyczące leczenia migreny przewlekłej. Jest to niezgodne ze standardami neurologicznymi i jest to leczenie nieskuteczne.

Bardzo ważną kwestią jest fakt, aby lekarz wykonujący ten rodzaj leczenia był lekarzem certyfikowanym w leczeniu migreny przewlekłej za pomocą toksyny botulinowej. Pacjent musi również przejść kwalifikację lekarza neurologa, aby nie przeoczyć poważnych chorób neurologicznych mogących przebiegać pod maską migrenowych bólów głowy.

 

Wskazania

Profilaktyka migreny przewlekłej

 

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kompleks neurotoksyny Clostridium botulinum typu A lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w ulotce produktu, zakażenie w miejscu, w którym ma być podany.

 

Mechanizm działania toksyny botulinowej na migrenę przewlekłą