Bóle głowy

Uporczywe, nawracające bóle głowy stanowią dla wielu pacjentów poważny problem, utrudniając codzienne funkcjonowanie i przynosząc niepotrzebne cierpienie. Są one również jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności w pracy.

Rodzajów bólów głowy jest bardzo wiele, jednak skuteczna terapia zależy przede wszystkim od prawidłowej diagnozy i odpowiednio dobranego leczenia. Niestety, w Polsce diagnostyka i leczenie bólów głowy nie jest prowadzona w sposób zgodny ze światowymi standardami, a co za tym idzie pacjentom nie proponuje się adekwatnej terapii. Dlatego tak ważne jest, by trafić na rzetelnego specjalistę od leczenia bólów głowy. 

Migrena


Migrena jest najczęstszym kłopotliwym bólem głowy, występuje aż u 16 % społeczeństwa. W przeważającej liczbie przypadków występuje u młodych kobiet. Zwykle pomimo przyjmowanych leków przeciwbólowych ból powraca kolejnego dnia lub po paru godzinach od przyjęcia leków przeciwbólowych. Ten silny ból upośledza jakość życia i ogranicza normalne funkcjonowanie oraz życie rodzinne.
Ból migrenowy zwykle jest bardzo silny lub średnio silny. Miewa on różny charakter – pulsujący, kłujący, ściskający, rozpierający, opasujący, tępy lub rozlany. Może być jednostronny lub obustronny. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, jak również nadwrażliwość na światło, dźwięki oraz zapachy. Jednak nie wszyskie powyższe cechy muszą występować u pacjenta, aby rozpoznać migrenę.
U około 1/3 pacjentów z migreną występuje aura. Są to objawy poprzedzające wystąpienie bólu głowy, mogą występować pod postacią zaburzeń wzrokowych (mroczki, zygzaki, migoczące kropki, rozmazany obraz) czuciowych lub zaburzeń mowy.
Z czasem migrena ulega chronifikacji, tzn. przechodzi w fazę przewlekłą. Wtedy ból pojawia się średnio przez połowę miesiąca lub codziennie. Ma to związek zarówno z samym przebiegiem migreny, jak i z dużą ilością stosowanych doraźnych leków przeciwbólowych. Migrenę przewlekłą leczy się inaczej niż migrenę epizodyczną, która występującą jedynie kilka dni w miesiącu. Do metod leczenia stosowanych w migrenie zaliczamy blokady nerwowe, toksynę botulinową, leczenie farmakologiczne (leki przyjmowane na stałe, jak i doraźnie), oraz inne metody (w zależności od rodzaju migreny).

Klasterowe bóle głowy


Jest to jeden z najsilniejszych rodzajów bólu głowy znanych człowiekowi. Ataki klasterowego bólu trwają zwykle 15 min do 180 min, są najczęściej jednostronne, dotyczą okolicy czołowej, nadoczodołowej lub skroniowej, towarzyszy im łzawienie, uczucia zatkanego nosa, opadnięcie lub obrzęk powieki, zaczerwienienie twarzy i inne. Ból pojawia się klasterami, tzn. nawraca okresowo (np. zawsze na jesień lub na wiosnę) i wtedy pojawia się wielokrotnie w ciągu dnia. Blokady zwojów skrzydłowo-podniebiennych oraz blokady nerwów obwodowych mają udokumentowaną skuteczność w przerywaniu/ łagodzeniu okresów z klasterowym bólem głowy.
Ból ten uważany jest za najsilniejszy rodzaj bólu znany człowiekowi. W przeszłości funkcjonował pod nazwami: m.in. ból głowy typu Hortona, neuralgia rzęskowa, histaminowy ból głowy.
Aby przerwać klaster najlepiej stosować terapię skojarzoną, którą dobieramy indywidualnie każdemu pacjentowi. Mamy również nowoczesne urządzenie przerywające ból klasterowy o działaniu doraźnym i profilaktycznym, które wypożyczamy pacjentom. Urządzenie zarejestrowane jest do leczenia klasterowego bólu głowy w USA i w niektórych krajach Europy, jak dotąd jeszcze nie dostępne w Polsce.

Neuralgia nerwu trójdzielnego


Jest to napadowy, bardzo silny ból twarzy w zakresie unerwienia nerwu trójdzielnego. Ból najczęściej jest jednostronny, obejmuje policzek i żuchwę, rzadziej obejmuje również czoło. Ma charakter kłujący, palący, ostry. Pojawia się seriami, Wyzwalany jest przez określone czynności, jak żucie, mycie zębów, mówienie, golenie, a nawet mówienie, wiatr lub dotykanie twarzy w miejscach zaangażowanych przez ból.
Neuralgia nerwu trójdzielnego zwykle pojawia się w okolicach 50 roku życia, częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Każy pacjent powinien mieć wykonane odpowiednie badania w celu wykluczenia przyczyn wtórnych bólu.
Najskuteczniejszym leczeniem jest leczenie skojarzone, w którym stosujemy leczenie zabiegowe ze środkami farmakologicznymi.

Napięciowe bóle głowy


Napięciowe bóle głowy to bóle głowy o łagodnym lub średnim nasileniu, które najczęściej są obustronne i mają charakter ściskający, tępy lub rozlany. Nie nasilają się one przy rutynowych czynnościach i nie utrudniają znacząco wykonywanych czynności. Zna je co najmniej połowa poulacji.
Jeśli Twój ból głowy utrudnia Ci życie, czasami towarzyszą mu nudności lub w trakcie bólu przeszkadza Ci hałas, jasne światło - jedno jest pewne - nie cierpisz na napięciowe bóle głowy.